Ceny, peníze

V Řecku, a tedy i na Rhodu, se platí eury (EUR). Jedno euro má 100 centů. Peníze si lze směnit přímo v hotelech, dále také v bankách( bez poplatku). Otevírací doba bank je od 8 do 14 hodin ve všední dny. Při cestě na Rhodos je třeba počítat s různými výdaji, které se vyskytnou při všem pobytu. Těmito výdaji mohou být ceny za výlety, vstupy, parkování apod. Je dobré tedy mít takovou finanční rezervu, která by v případě nutnosti všechny tyto nestandardní výdaje pokryla. Doporučená částka je 100 eur na jednoho člověka, který absolvuje týdenní pobyt. Platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard) většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímá bez jakýchkoli problémů.


Co se týká obchodů, hlavně v turistických letoviscích, tak se na otevírací doby nemusíte až tolik vázat. Důvodem je fakt, že většina obchodů je otevřena od brzkého rána mnohdy až do pozdních večerních hodin, včetně sobot i nedělí. Pokud půjdete nakupovat na tržiště, tak počítejte se smlouváním, které v našich končinách téměř neexistuje.


Sortiment je na tržištích, stejně jako v obchodech, velmi rozličný. Pokud budete chtít domů koupit nějaký pravý řecký suvenýr, pravděpodobně sáhnete po tradičních vyšívaných dečkách nebo přehozech, netradičních špercích, keramice (vázy, misky, květníky). Rhodští hrnčíři mají jméno téměř po celé Evropě. Není od věci prohlédnout si takovou keramickou dílnu zevnitř a vidět, jak se miska, kterou si chcete odvézt domů, vyrábí a zdobí přímo před vašima očima. Zajímavé jsou také repliky různých antických předmětů. Na pultech naleznete různé sošky, ikony, busty vazy či olejové lampičky. Zajímavým suvenýrem jsou také mořské houby, ty sice nepochází přímo z ostrova Rhodos, dovážejí se z ostrova Kalymnos, ale jejich vzhled je zajímavý a jako dárek mohou být vskutku efektní.


Potravin, které jsou typicky řecké, je několik. Velmi chutné a pro Řeky typické jsou různé ovčí sýry. Dále jsou zde na prodej různé druhy oliv a samozřejmě olivový olej. Není špatné si také koupit některá koření, která jsou originální a jejichž aroma ocení zejména gurmáni. Jedná se například o tymián. Výborné a vyhlášené jsou řecké džemy z třešní, švestek, fíků a dalšího ovoce. Na dovolené v Řecku, stejně jako mnoha jiných destinacích, moc neušetříte, ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. Platí samozřejmě staré známé - čím blíže centru obce, tím dráže.

 

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.45 CZK

USDUSD = 21.93 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist