Doprava

Z hlediska dopravy je ostrov Rhodos velmi jednoduchý a přehledný. V podstatě na každou jeho část se dostanete bez problémů. Velmi prakticky je řešena hlavně silnice, která jakoby obepínala celý ostrov. Jinými slovy vede kolem celého ostrova a díky ní se člověk může za poměrně krátkou dobu přemístit z jednoho konce ostrova na druhý. Tato doba činí cca 45-50 minut. Silnice je poměrně široká a hlavně kvalitní, takže vaše auto nebude při cestě trpět. Ke střediskům se sjíždí z hlavní silnice po postranních silničkách, jejichž délka je zhruba dva až tři kilometry. Takto uspořádaná síť silnic zabezpečuje hlavně to, že z každého místa je to na další určené místo relativně blízko a střediska a letoviska nejsou zatěžována emisemi a nadměrným hlukem. Výjimku tvoří dvě místa. Je to věčně ucpané hlavní město Rhodos a cesta na letiště v Rhodu, která vede přes střediska Ixia a Lalyssos.


Jsou časté případy, kdy se vám stane, že projedete 10 km okolo Rhodu za mnohem delší čas, než kdybyste jeli okružní cestu kolem ostrova. Na severozápadní straně vede hlavní silnice téměř kolem moře, ale tato místa se vyznačují absencí větších rekreačních středisek.


Výjimku tvoří jen oblast mezi Apolakia a Kritina, která je velmi kopcovitá. Leží zde nádherné pláže Fourni, Glyfada a Paleochora. Budete li se na ně chtít podívat, musíte absolvovat sjezd 200 až 300 výškových metrů.  Jinak přejetí ostrova nikoli okružní cestou, ale napřímo, trvá zhruba 25 minut. Při cestě, která je poměrně pohodlná, spatříte spoustu malebných vesniček, které skrývá vnitrozemí.


V každém větším turistickém letovisku si můžete půjčit automobil, moped nebo také jízdní kolo. Velké množství půjčoven zapříčiňuje vyšší konkurenci a tím pádem nižší ceny pro vás. Nejméně atraktivní typ auta si lze vypůjčit již za cca 35 Eur/den. To samé platí i o mopedech, jejichž ceny začínají na 20 eurech/den. V ceně je pojištění. Palivo si musíte koupit a zaplatit sami.


Autobusová doprava sice zajišťuje spojení mezi významnějšími letovisky středisky, ale najít jízdní řád na některé ze zastávek je velmi často obrovský kumšt. Autobusová doprava je pravidelná, busy jezdí cca každou půlhodinu. Lístky si lze koupit na pokladně, ale také u řidiče, či jakéhosi průvodčího, který se v autobusech nachází.


Cesta taxíkem je na tomto ostrově preferována především v nočních hodinách. Je třeba si dát jen pozor, aby taxikář nevypnul taxametr a neúčtoval vám částku, které je v rozporu s realitou.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.45 CZK

USDUSD = 21.93 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist