Historie

Velmi pestré a bohaté dějiny začínají už někdy v době kamenné. O existenci ostrova již v této rané době svědčí kamenné nástroje, které zde byly nalezeny. Ve 12 století před naším letopočtem přišli Dórové a založili slavná města Lindos, Ialysos Kamiros. Civilizace v pravém slova smyslu zde začínala vznikat až s příchodem Achájů. S jejich příchodem se na ostrově objevila i mykénská kultura. Velmi silné postavení měl ostrov v období antiky. Rhodos vždy fungoval jako součást různých vojensko politických koalic, a tím se dostával do středu veškerého dění. Rozvíjel se zde bujně zejména obchod, což bylo dáno hlavně suverenitou a samostatností, kterou si ostrov zachovával po mnoho let své historie.


Vrchol prosperity bylo pro Rhodos období kolem 3. století př.n.l. (tzv. helénské období), kdy mělo město Rhodos 300 000 obyvatel. V tomto období byl  vytvořen hlavní a nejznámější symbol bohatství a politické moci – Kolos rhódský. Období existence římské říše bylo pro ostrov Rhodos spíše obdobím úpadku, než čehokoli jiného.


V roce 155 n.l. postihlo Rhodos zemětřesení a následně jej vydrancovali svými nájezdy barbaři. Jejich drancování přetrvávalo až do ranného středověku. Kolem roku 50 n.l. přichází na ostrov sv. Pavel ( konkrétně do Lindou) a přináší sem křesťanství.


Renesance, tedy znovuobnovení  obchodního významu, kterým se ostrov mohl chlubit v minulosti, nastala až v 11. století díky křižákům. Ti se právě odtud zásobovali zbožím, loděmi i najímanými vojáky.  Roku 1261 se stal ostrov formálně součástí další velké říše, a to Byzantské. V roce 1306 byl Rhodos od byzantského správce odkoupen rytíři řádu Sv.Jana-Johanity. Jejich vláda na ostrově trvala 200 let a jejich stopy lze na ostrově zpozorovat i dnes.


V roce 1522 byl Rhodos dobyt tureckým sultánem Suljemanem Nádherným. Johanité byli nuceni ostrov opustit a odešli na Maltu. Turci ale nikdy nebyli schopni ovládnout celou plochu ostrova. Některá z měst (Lindos) si zachovala svou samostatnost a hospodářsky dál prosperovala.


Ve dvacátém století, konkrétně roku 1912, vystřídala Turky italská armáda, která ostrov obsadila. Italové opravili většinu středověkých památek, což místním památkám neskutečně prospělo. Poté, co se Itálie ocitla na poli poražených, byl během 2. světové války ostrov krátce okupován německou armádou.


Té však nezbylo nic jiného, než ostrov předat do rukou spojenců. 7. 3. 1948 byl Rhodos připojen k Řecku.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.45 CZK

USDUSD = 21.93 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist