Obyvatelstvo

Ostrov Rhodos je obýván bezmála 90 000 obyvateli. Hlavní město Rhodos, které se může pochlubit svou bohatou dynamickou historií, je obýváno 60 000 lidmi.


Složení obyvatel na Rhodu je velmi kosmopolitní. Nežijí zde tedy jenom Řekové samotní. Na území Rhodu velmi často potkáme Angličany, Italy i Skandinávce. Mnozí příslušníci těchto národů, které zde nejsou původní, ze dávno zanechaly své kořeny. Všichni Rhodosané mají velmi typické rysy, jsou to velmi temperamentní lidé, občas prudcí. Zkrátka mají všechny rysy jižanů. Když se s nimi bavíte (a věřte, baví se i s cizinci velmi rádi), jsou velmi přátelští, sdílní a příjemní. Pakliže se ovšem rozčílí, jsou přílišně hluční, křičí a mnohdy kolem sebe prudce  a divoce gestikulují. Kdybychom se měli věnovat jejich žebříčku hodnot, zjistíme, že pro Rhodosany je na první místě rodina. S rodinou samozřejmě souvisí i děti, jejich výchova a radost z jejich života.

Rhodosané, stejně jako Řekové všeobecně milují hudbu, kterou si ale jen těžko představují bez tance, ten jakoby s hudbou byl propojen a vytvářel jeden harmonický celek. Místní obyvatelé jsou také velcí gurmáni. Řecká kuchyně je velmi zdravá a neméně chutná. Na ostrově se setkáte s jejími tradičními specialitami obohacenými o kuchyni tureckou.  Základem většiny jídel jsou vynikající saláty z čerstvé zeleniny, které se  podávají s ovčím sýrem feta. Dostanete většinou možnost si tyto saláty sami dochutit olivovým olejem a vinným octem. Rhodosané mají také v oblibě maso, ryby a mořské plody. Co se týká místních specialit, musíme jmenovat souvlaki - jehněčí kebab s cibulí, mussaku – jejíž základ tvoří jehněčí játra, baklažán, cibule a bešamel, gyros- grilované vepřové maso, které je  postupně odřezávané. Uveďme i typický rhódský dezert rizogalo, studený rýžový pudink s citrónem a skořicí. Oblíbenou vesnickou pochoutkou je jogurt z čerstvého ovčího mléka slazený medem.


Z nápojů je nejoblíbenější studená pramenitá voda. V původních restauracích podávají tuto pramenitou vodu automaticky ke kávě. Ta je typickým místním nápojem. Podává se filtrovaná, nescafé, řecká mocca - velmi silná a ledová káva, jež nese název frapé.


Víno se obvykle pije jen v případě, že si objednáte jídlo. V restauracích často mívají k dostání vína sudová.


Co se týká víry a vyznání, tak asi 98% obyvatelstva se hlásí k řecké pravoslavné církvi Další 2% tvoří římští katolíci, muslimové nebo vyznání židovského. Každodenní život obyvatel je silně ovlivněn náboženstvím a návštěvami kostelů, zapalováním svíček a modlitbami k ikonám.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.45 CZK

USDUSD = 21.93 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist