Očkování, zdravotnictví

Občané České republiky jakožto občané EU mají v Řecku nárok na zdravotní péči, která jim bude proplacena zdravotní pojišťovnou, u které jsou v České republice registrováni.  Je nutné předložit formulář E111, který je vydáván příslušnou zdravotní pojišťovnou, popřípadě můžete předložit Evropskou kartu zdravotního pojištění.


Uhrazena je však zdravotní pojišťovnou jen taková péče, kterou hradí zdravotní pojišťovny v zemi, kde byla péče poskytnuta, a pouze pokud byla poskytnuta ve státních zdravotnických zařízeních. Vše vám bude  tedy bude proplaceno jen v případě nutné a neodkladné zdravotní péče. V Řecku pacienti platí spoluúčast (přímá platba v hotovosti) u léků ve výši 25%. Doporučujeme proto uzavřít před cestou do Řecka některé z nadstandardních pojištění, myšleno je tímto zejména pojištění léčebných výloh, případně úrazové pojištění. Velmi praktické je také pojištění cestovních zavazadel.

Jistě bude přinejmenším vhodné uvést nejdůležitější telefonní čísla, která můžete v případě zdravotních problémů v Řecku potřebovat: tísňové volání (112), první pomoc (166), lékařská pohotovost (1016), centrum pro otravy (2107793777), policie (100) a hasiči (199).
Na území Řecka není třeba mít žádná nestandardní očkování.


V Řecku na vás nečíhají žádná zvláštní zdravotní rizika a nebezpečí. Měli bychom ale znát zásady, které je vhodné dodržovat, abychom neohrozili zdraví své nebo zdraví svých blízkých. Nejčastějším problémem turistů bývá příliš dlouhý a intenzivní pobyt na slunci. Sluneční žár je zejména v letním období velmi intenzivní a může způsobit úpal. Vyhýbejte se dlouhodobému slunění, popřípadě nevycházejte na přímé slunce v době kolem poledne a chraňte svou kůži používáním vhodných opalovacích prostředků, zejména těmi, které mají vyšší ochranný faktor.


Doporučuje se také nosit pokrývku hlavy a pravidelně doplňovat množství tekutin v těle. Rizikem, o kterém je třeba se zmínit, jsou ostré kameny na dně  moře nebo nejrůznější mořští živočichové, jako jsou například mořští ježci. Ve vodách, ve kterých si nejste příliš jisti tím, jak to na dně vypadá, noste raději obuv určenou pro chůzi ve vodě. V místech mimo hlavní pláže  se mohou ve vodě vyskytovat i medúzy, rejnoci nebo pestře zbarvené murény.


Všem těmto živočichům je třeba se vyhýbat. Na celém území Řecka se vyskytují i rozliční plazi, zejména zmije. Taktéž se zde vyskytují štíři nebo stonožky, jejichž kousnutí může být velmi nepříjemné. V oblastech mimo hlavní turistická centra  a mimo vyznačené trasy dbejte prosím zvýšené opatrnosti!

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.45 CZK

USDUSD = 21.93 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist